przy ulicy Bydgoskiej 25 Cystersi przybyli do Koronowa w 1288r. z pobliskiego Byszewa. Już w roku następnym rozpoczęli budowę kościoła. Za twórcę projektu uważa się mnicha Theodricusa. Powstające zabudowania były murowane z cegły w stylu gotyckim. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i dwoma rzędami kaplic. Na przełomie XVII/XVIII w. opat Ignacy Bernard Gniński doprowadził do przebudowy kościoła ze stylu gotyckiego na barokowy. W tym czasie również wyposażono kościół w nowe - barokowe, bardzo cenne elementy wystroju. W 1819r. za sprawą pruskiego zaborcy nastąpiła kasacja zakonu. Zabudowania klasztorne zostały przekształcone w więzienie. Wnętrze kościoła zawiera wiele szczególnych dzieł: ołtarz główny, piękne stalle, dziesięć obrazów przedstawiających zdarzenia z życia klasztoru, chór muzyczny, ambonę oraz wiele innych elementów, których urok możemy dostrzec zwiedzając kościół.
z końca XVI wieku mieszczący się na skarpie wznoszącej się z rynku ku wschodowi. Pierwotnie był tu kościół drewniany, zbudowany na przełomie lat 1382-1396. W obecnej postaci powstał w 1599r. za sprawą starań opata Wawrzyńca Żalińskiego. Gotycki, trzynawowy z zamkniętym trójbocznie prezbiterium i kwadratową wieżą od zachodu, ze szkarpami na narożach. W 1762 roku zniszczone sklepienie wymieniono na drewniane stropy. Wyposażenie kościoła: barokowo-rokokowe, z interesującym późnobarokowym ołtarzem głównym z 1740 roku, na którym podziwiać można obraz Matki Boskiej "z dzieciątkiem w srebrnej sukience".
zaprojektowany w stylu późno klasycystycznym, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Przebudowany i rozbudowany w 1913 roku. Na siedmioosiowej elewacji znajduje się wejście usytuowane po lewej stronie, ujęte boniowanymi pilastrami. Ratusz pokryty jest dwuspadowym dachem z naczółkami , nakryty czerwoną dachówką. Na osi fasady głównej znajduje się nadwieszony, ozdobiony neogotyckimi wieżyczkami, niewielki szczyt z zegarem i herbem miasta. Pod znaczną częścią ratusza znajdują się pierwotne,pochodzenia gotyckiego piwnice sklepione kolebkowo.
Średniowieczny układ urbanistyczny (z czasów Kazimierza Wielkiego). Lokacja miasta odbyła się na prawie niemieckim, dla którego charakterystyczna była regularność zabudowy, wynikająca z zastosowania planu szachownicowego. Centralną część miasta stanowi prostokątny plac rynkowy o wymiarach 90x70 m, z którego narożników wybiegają pod kątem prostym po dwie prostopadłe do siebie ulice. Rozdzielają one osiem prostokątnych bloków mieszkalnych stanowiących podstawę średniowiecznej zabudowy. Zabytkowe kamienice w ulicach staromiejskich pochodzą głównie z XIX wieku oraz początku wieku XX.
Młyn wodny z połowy XIX wieku (tzw. "Diabelski Młyn"). o drewnianej konstrukcji szkieletowej, wypełnionej cegłą, z zachowanym kołem młyńskim nasiębiernym żeliwno drewnianym. Pierwotna budowla-1800 rok. Wewnątrz zachowane niektóre elementy urządzeń młyńskich oraz prasa do wyciskania oleju. Można go ujrzeć po prawej stronie, zjeżdżając do Koronowa ulicą Nakielską.
Należy też wspomnieć o najwyższym w Europie moście kolejki wąskotorowej na trasie Koronowo - Okole. Oddany do użytku w 1895 roku. Łącznie z filarami ma ażurową konstrukcję stalową opartą tylko na murowanych przyczółkach. Wysoki na 18 metrów ma w sumie 120 m długości. Do początku roku 1992 był jeszcze użytkowany, chociaż odbywał się na nim tylko ruch towarowy. Aktualnie pełni rolę kładki dla mieszkańców Okola i Stopki skracając drogę pieszym i rowerzystom do Koronowa.
powstała w 1856r. W 1938 r. wykupiona od gminy żydowskiej w Bydgoszczy została siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Od 19 lutego 1939 r. do wybuchu wojny w pomieszczeniach bożnicy mieściła się sokolnia. W czasie wojny przejęta przez Niemców służyła jako magazyn. Po wojnie przekształcona w kino „Brda”. Przejęta przez gminę Koronowo , w trakcie remontu.
W samym Koronowie przy ulicy Kolejowej obejrzeć można tereny cmentarza żydowskiego z zachowanymi macewami. Kirkut, czyli cmentarz żydowski zwykle był sytuowany poza zwartą zabudową na zboczu wzniesienia. W Koronowie został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Teren był ogrodzony, jednakże w chwili obecnej część muru jest zniszczona.
Zachowało się około 30 macew dwujęzycznych. Z jednej strony są napisy w języku żydowskim, z drugiej strony w języku niemieckim.
Skansen to potoczne określenie muzeum etnograficznego na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej. Założyciele lokalu Stopka-Rożen od ponad dziesięciu lat zabiegają o to, by w możliwie wierny sposób zaprezentować przykłady architektury ludowej a przede wszystkim pokazać urządzenia i maszyny rolnicze, charakterystyczne dla regionu. Na terenie lokalu można spotkać więc ogromną ilość przedmiotów o różnych kształtach, wielkości i zastosowaniu. Wyróżniającymi się elementami są: lokomobila, młocarnia, ogromne drewniane sanie, miechy kowalskie i siewniki. We wnętrzu sali wspaniale prezentują się maszyny do szycia, rzeszota, cęgi, sierpy i radła. W pobliżu głównego budynku znajduje się także mały staw. Niekiedy można spotkać na nim bardzo rzadkie gatunki ptactwa np. kwiczoły. Otoczenie Stopki i staropolska stylizacja obiektu stwarzają atmosferę nieoczekiwanej swojskości, rozluźnienia i zacisza. W takich warunkach można beztrosko pospacerować, odpocząć i zrelaksować się.
w obecnej postaci z lat 1645 - 1663 - usytuowany na wzniesieniu opadającym stromo ku rynnie jeziornej; rozbudowany z wcześniejszego kościoła z XV lub XVI wieku, przebudowany w II poł. XVIII wieku (dodanie kaplic, sklepienia w nawie, hełmu na wieży). Wystrój wnętrza niezwykle bogaty - barokowy i rokokowy: zróżnicowane sklepienia, interesująca rokokowa belka tęczowa, w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnych koronach, w pierwotnej postaci /przed renowacjami w różnych wiekach/ znany już w XIII w. chór muzyczny wsparty na dwóch filarach z prospektem organowym w stylu rokoka o bogatej ażurowej dekoracji, konfesjonały, ławy kolatorskie, liczne obrazy, portrety trumienne, płyty epitafijne itd. itp.
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koronowie informuje, iż na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca ujawnienia podczas kontroli w zakładzie w miejscowości Bystrzyca 500 butelek alkoholu o nazwie ABSINTH. Alkohol ten w swoim skladzie zawierał niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży. Proszę niezwłocznie informować GCZK o ujawnieniu powyższego alkoholu.
źródło obrazu: http://www.townandcountrypc.co.uk/wp-content/uploads/2012/09/pic-of-wasp.jpg
Czy wiesz jak spotkać się z Burmistrzem Koronowa?
Burmistrz Koronowa wraz ze swoim zastępcą przyjmują mieszkańców w każdy wtorek od godziny 10:00 do 17:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Koronowie (ul. Plac Zwycięstwa 1).
Osoby, które chcą się zapisać na spotkanie mogą to zrobic osobiście, telefonicznie
(tel. 052 3826-410) lub za pomocą poczty elektronicznej (sekretariat@um.koronowo.pl).
Wykonanie serwisu: Szałkowski Michał .::. Copyright: Gmina Koronowo